DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
NÁZOR ODBORNÍKA NA JESKYNI

NÁZOR ODBORNÍKA NA JESKYNI...

V České republice se objevil nový hit: uměle vybudované solné jeskyně. Jak potvrzuje přední pražský odborník prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., pobyt v solné jeskyni má pozitivní efekty u průduškového astmatu. Zlepšuje také projevy senné rýmy a některých dalších chorob horních a dolních dýchacích cest.

"Naši třináctiletou dceru trápí alergická rýma 360 dní v roce," říká Miroslava Čuříková z Prahy. "Letos se nám poprvé po osmi letech nepodařilo zajet k moři, které jí alergii vždycky zlepšilo. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet kúru pěti návštěv v Solné jeskyni. Její efekty nás příjemně překvapily. Dceři se tu dobře dýchalo. Rýma se jí uvolnila, sliznice zklidnily a její potíže významně zmírnily. To je bezvadné, ale zůstáváme nohama na zemi. I když jí pobyt v solné jeskyni pomohl, alergii nevyléčí. Mohu ho však vřele doporučit všem rodičům, kteří marně hledají, co by jejich alergickým dětem pomohlo. Určitě si kúru v solné jeskyni zopakujeme. Tím spíš, že je cenově dostupná pro naprostou většinu lidí."

Ne každý alergik se dočká tak příznivého efektu jako dcera paní Čuříkové. Lidé, kterým negativní projevy alergie u moře obvykle ustoupí, však mají slušnou šanci na to, že jim solná jeskyně zlepší stav choroby. Pobytů v ní musí být ovšem několik (alespoň pět) a po určité době je nutné kúru v solné jeskyni zopakovat.

"Zavřel jsem za sebou dveře a jako bych se ocitl v jiném světě. Na podlaze i na stěnách jeskyně byla sůl. Tlumené světlo prosvítalo skrze solné kameny na zdech. Sedl jsem si do křesla, ze kterého jsem si jednoduchým pohybem vyrobil lehátko, a přikryl se dekou. Z reproduktorů se ozývala jemná relaxační hudba. Světla umístěná za solnými kameny vytvářela v solné jeskyni různobarevné efekty. V jednom z výklenků protékala slaná voda. Nemusel jsem nic, jen dýchat prosolený silně ionizovaný vzduch a vnímat zvláštní, uklidňující atmosféru solné jeskyně. Někteří lidé se tu uvolní tak, že usnou. Relaxační účinky pobytu v solné jeskyni a příznivé efekty vzduchu prosyceného solemi, který cirkuluje přes bloky soli a čističku vzduchu, jsou příčinou léčebných efektů solné jeskyně na naše zdraví."

Pavlína Vaňková chodí do solné jeskyně preventivně, aby tu relaxovala. Užívá si jí. Několik známých ji upozornilo, že se v poslední době pořád usmívá. Bere s sebou i dva své potomky. Ti si v solné jeskyni hrají se solí jako s pískem a poslouchají pohádkový program pro děti. Její příbuzná, která má lupénku, si sem koupila permanentku. "Tak jsem zvědavá, jestli jí to pomůže," říká Pavlína Vaňková. "Ale i kdyby se v solné jeskyni jenom uvolnila a oddychla si od svých starostí, tak to podle mě vůbec není málo."

Když Václav Koza přestal kouřit, začínal každé ráno nepříjemným kašlem. V solné jeskyni se mu lépe dýchalo a odkašlávalo. A po několika pobytech v ní byly ranní kašle mírnější. Navíc si v solné jeskyni i příjemně oddychl.

"Nikdy bych nevěřila, že člověk může v jeskyni tak výrazně zregenerovat síly," říká herečka Petra Špindlerová, kterou diváci znají z role sekretářky Haničky z Rodinných pout. "Že se tu může tak uvolnit a odpočinout si." Ví o čem mluví. Chodila do solné jeskyně celý týden. Přicházela sem unavená po zkouškách na premiéru hry Kennedyho děti v pražském A Studiu Rubín.

Lékaři chápou pobyt v solné jeskyni jako doplňkovou léčbu zejména u chorob dýchacích cest a alergií. Může ho však absolvovat také člověk zdravý. Preventivně, třeba před obdobím chřipek. Nebo proto, aby se uvolnil a zbavil napětí, případně negativních emocí.

Provozovatelé solných jeskyní uvádějí, že jeden 45 minutový pobyt v solné jeskyni nahradí 2-3 dny u moře. Ale je to jen odhad. Efekty solné jeskyně jsou u každého člověka trochu jiné a mají různou dobu trvání. Je to podobné jako v případě pobytu u moře, tedy klimatologické léčby.

prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.

               -------------------------------------------------------------------------

               -------------------------------------------------------------------------

Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D.

    Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v solné jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci.

   Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Vieličce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. Obliba těchto unikátních zařízení a jejich nemalý počet je například v Německu, Izraeli, Rusku a USA. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách.

   Nemusíte až k moři - mikroklima solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch v solné jeskyni je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě solných jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Proto v průběhu 45 minutového pobytu v solné jeskyni vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře. Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má, výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

    Pobyt v solné jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V solných jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku.

    Pobyt v solné jeskyni z pravé mořské soli jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry v solné jeskyni tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D., dermatovenerolog

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek